İÇERİK Detay YAZARLARIMIZ
:: Anasayfa
:: Haberler
:: Yazarlar
:: Sesli Makale
:: TARIM
:: ÇEVRE/DOGA
:: KENT ve YAŞAM
:: SAĞLIK
:: BİLİMSEL GELİŞMELER
:: İNANÇ
:: SİYASET
:: ÇALIŞMA HAYATI
:: DÜŞÜNSEL
:: TOPLUMSAL
:: SAGLIK İÇİN SPOR
:: KİŞİSEL GELİŞİM
:: EKONOMİ
:: EGİTİM
:: YARGIDAN
:: GÜVENLİK
:: TEKNOLOJİ
:: HOBİLER
:: MAĞAZİN
:: TOPLUMSAL YÖNLENDİRME HABERİ
:: DOGAL AFETLER
:: ULUSLARARASI(DİPLOMASİ)
:: KÜLTÜR-SANAT
:: İNSANLIK
:: TARİH
:: İLETİŞİM
Genç Yazarlarımız
Reklam

İMAN ETMEDİKCE CENNETE GİREMEZSİNİZ, BİRBİRİNİZİ DE SEVMEDİKCE İMAN ETMİŞ OLAMAZSINIZ!

H.z. Muhammed


Adrese Git
İklim Krizi Belirtileri !!

KÜRESEL İKLİM KİRİZİ !!

Bu konuda bilim insanlarımız sürekli uyarıyor,  ısınmanın, buharlaşmayı, buharlaşmanın aşırı yağışları, aşırı yağışların sel felaketlerine neden olacağını ve bu döngünün her gecen gün dahada artacağı ve dünyada dogal yaşamı bozacağını…  Tüm canlıların dolayısıyla biz insanların hayatını olumsuz anlamda etkileyeceği krizin gelmekte olduğunu ve bazı çözüm önerileri önerdiğini ve siyasilerin dikkate almadığını, biz insanlarında dedikodu programlarını, magazine gösterdiğimiz ilgiyi bu alana göstermediğimizi belirterek bir bilim insanımızın bu konudaki uyarılarına bakalım mı?

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu'ndan 'İklim değişikliği' vurgusu: Afetlerin sayısı ve süresi neden arttı?

“”Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Şanlıurfa ve Adıyaman'da meydana gelen sel felaketine ilişkin yaptığı değerlendirmelerde 'iklim değişikliğine' vurgu yaptı. "Enerji verimliliği, bir ülkenin beka problemi" diyen Kadıoğlu, iklim değişikliğinin mevcut problemleri artırdığını belirterek "Normalde sel, dünya var olduğundan beri sürekli var olan bir olay. Kuraklık da vardı ama iklim değişikliği bunların sayısını ve süresini artırıyor" diye konuştu.

Türkiye bugün Şanlıurfa ve Adıyaman'dan gelen sel felaketi haberi ile sarsıldı. Dün akşamdan beri etkili olan sağanak yağış nedeniyle caddeler göle döndü, sel suları onlarca aracı yollarda sürükledi. Depremin ardından bölgede bu kez de sel felaketi can aldı. İki ilde meydana gelen felakette 14 kişi hayatını kaybetti. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Afet Yönetimi Anabilim Dalı Profesörü Mikdat Kadıoğlu, iklim değişikliğine vurgu yaparak "Enerji verimliliği, bir ülkenin beka problemi, büyük bir ekonomik problemi. İklim değişikliği, bizim mevcut problemlerimizi artırıyor. Normalde sel, dünya var olduğundan beri sürekli var olan bir olay. Kuraklık da vardı ama iklim değişikliği bunların sayısını ve süresini artırıyor" dedi.

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) tarafından Türkiye genelinde düzenlenen Anadolu Buluşmaları'nın 29'uncusu Edirne'de gerçekleştirildi. Toplantıya, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sezai Irmak, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve davetliler katıldı. Toplantıda; VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, VERİMDER Dernek Başkanı Çağdaş Korkmaz, İTÜ Meteoroloji ve Afet Yönetimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ile Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar enerji verimliliği hakkında konuşmalar yaptı.

"ENERJİ VERİMLİLİĞİ, BİR ÜLKENİN BEKA PROBLEMİ"

Toplantıya video konferansla katılan Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, "Enerji verimliliği, bir ülkenin beka problemi, büyük bir ekonomik problemi. İklim değişikliği, bizim mevcut problemlerimizi de arttırıyor. Yani normalde sel dünya var olduğundan beri sürekli var olan bir olay, kuraklık da vardı. Ama iklim değişikliği bunların sayısını ve süresini arttırıyor. İklim değişikliğiyle ne kadar mücadele edersek, bu afetlerle de mücadele etmiş oluyoruz. İklim değişikliğiyle mücadele etmek istiyorsanız, afetlerle mücadele etmek istiyorsanız sonuçta kullandığınız fosil yakıtlara dikkat etmek zorundasınız" dedi.

"KABİLİYETLER GÖÇ EDİYOR, TECRÜBE GÖÇ EDİYOR"

Emre Alkin, Kahramanmaraş merkezli depremlerle bölgeden batıya büyük göçün yaşandığına dikkat çekerek, "Bölgeden göçler başladı ne yazık ki. Bundan dolayı batıdan doğuya doğru bankacılık faaliyetleri düşüşe geçecek. Bunun yanında sadece insanlar göç etmiyor. Kabiliyetler göç ediyor, tecrübe göç ediyor, iş insanlığı, yatırımcılık göç ediyor. O nedenle batı ile doğu arasında maalesef ülkenin gelir dağılımı uçurumu daha da büyüyebilir. Bunu GAP projesinde olduğu gibi bir entegre bölge planlamasıyla çözmek mümkün müdür diye sorarsanız, bir iktisatçı olarak cevabım, hayır" şeklinde konuştu.

"BİNA İNŞA EDİLİRKEN MUTLAKA İLGİLİ YÖNETMELİKLERE GÖRE İNŞA EDİLMELİ"

VERİMDER Başkanı Çağdaş Korkmaz da yapı statiğinde ısı yalıtımına önemli katkısı olduğunu aktararak, "Bir bina inşa edilirken mutlaka ilgili yönetmeliklere göre inşa edilmeli. Statik anlamda doğru bir bina dizayn ederken, bu binayı özellikle doğru ürünlerle dış kabuktan yalıtırsak binada yaşayan insanlar termal konfora ulaşıyor. İçeride oluşan sağlıklı ısı dağılımı, yapıda oluşan nem birikintilerinin dış ortama suya dönüşmeden buhar formunda atılmasını sağlıyor. Hem içeride nem, rutubet ve küf birikimleri yaşamıyoruz, hem de rutubetin birikmesi sonucu kolon ve kirişlerde oluşabilecek korozyonun önüne geçmiş oluyoruz. Yapısal anlamda donatıların incelmesi engelleniyor" ifadelerini kullandı.”””

Bu ifadelere baktık ne gördük, hala dedikodu ve magazinle uyumaya devam mı edeceğiz, yoksa çevre konusunda daha duyarlı olacağız, daha duyarlı siyasetçileri yönetime getireceğiz.. Küresel iklim kriziyle mücadele eden çevre örgütlerini destekleyerek önlemler alınmasını ve bunun gündeme taşınması ortak insanlık veya dogal yaşamın sorunu olduğunun kabul edilmesinin sağlanması için eğitim ve iletişim kanallarının kullanılması.. Öneri ve ricamızla.. Selam ve Sevgilerimle…

Haberi Derleyen – Dogan Doga – 16.3.2023

Kaynak: https://www.karar.com/guncel-haberler/prof-dr-mikdat-kadioglundan-iklim-degisikligi-vurgusu-afetlerin-sayisi-1734739

 

TOPLUMSAL  
BAYRAMSIZ KALMAK!!
HÜSEYİN BENEK

TOPLUMSAL  
TARIM ve HAYVANCILIKTA ÜRETİCİ SORUNLARI
M.Akif GÖKALP

TOPLUMSAL  
DİNİ, ANLAMADAN YAŞAMAK MÜMKÜNMÜ?!?
SITDIK FANİ

TOPLUMSAL  
ANAYASA SINIRI, SINIRIMIZDIR!!
FİKRİ ADİL

TOPLUMSAL  
CUMHURİYETİN YÜZÜ KADINLAR
Nevval SEVİNDİ

TARİH  
TÜRKLERİN TARİHDE YERİ ve ÖNEMİ
Tomris VAKANÜVİS

ŞİİR  
NORMALİ AŞMAK!
AHSEN'E SEVDALI

SİYASET  
CHP TARTIŞMANIN KEYFİLİĞİ
AYDIN FİKİRLİ

ÖNERİLER  
KİLO SORUNUMUZ SAGLIK SORUNUNA DÖNÜŞMESİN
DERMAN ABİ

GELECEK  
YAPAY ZEKA ve METAVERSE NEDİR?
Şahin KAHİN

Reklam

“Din lüzumlu bir müessesedir. Dinsiz milletlerin devamına imkân yoktur."

                                    M.Kemal Atatürk


Adrese Git
Sitemiz en iyi 1024 x 768 çözünürlükte ve Internet Explorer ile görüntülenir...
EpoxSoft