İÇERİK Detay YAZARLARIMIZ
:: Anasayfa
:: Haberler
:: Yazarlar
:: Sesli Makale
:: TARIM
:: ÇEVRE/DOGA
:: KENT ve YAŞAM
:: SAĞLIK
:: BİLİMSEL GELİŞMELER
:: İNANÇ
:: SİYASET
:: ÇALIŞMA HAYATI
:: DÜŞÜNSEL
:: TOPLUMSAL
:: SAGLIK İÇİN SPOR
:: KİŞİSEL GELİŞİM
:: EKONOMİ
:: EGİTİM
:: YARGIDAN
:: GÜVENLİK
:: TEKNOLOJİ
:: HOBİLER
:: MAĞAZİN
:: TOPLUMSAL YÖNLENDİRME HABERİ
:: DOGAL AFETLER
:: ULUSLARARASI(DİPLOMASİ)
:: KÜLTÜR-SANAT
:: İNSANLIK
:: TARİH
:: İLETİŞİM
Genç Yazarlarımız
Reklam

İMAN ETMEDİKCE CENNETE GİREMEZSİNİZ, BİRBİRİNİZİ DE SEVMEDİKCE İMAN ETMİŞ OLAMAZSINIZ!

H.z. Muhammed


Adrese Git
TÜRKİYE'DE ATIK SULAR SORUNU

Türkiye atık sularının 1/4 arıtmıyor!!

Türkiye'de belediyelerin yüzde 85'inin arıtma tesisi olmadığına dikkat çeken TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, bunun Türkiye'nin atık suyunun dörtte birinin arıtılmadığı anlamına geldiğini söyledi.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, TÜİK 2010 Yılı Atık Su İstatistikleri'ne göre, Türkiye'deki 2 bin 950 belediyeden sadece 438'inin atık suyunun arıtıldığını bildirildi. Türkiye'deki atık su arıtma tesislerinin büyük çoğunluğunun hala geleneksel ya da konvansiyonel teknolojili arıtma tesisleri olduğuna dikkat çekilen açıklamada, fiziksel yöntemle arıtma yapan tesis sayısının 39, doğal yöntemlerle arıtma yapan tesis sayısının da 35 olduğu vurgulandı.

Arıtma yapan tesislerin en fazla olduğu il İzmir

İleri biyolojik yöntemle arıtma yapan tesislerin en fazla olduğu ilin, 13 adet arıtma tesisiyle İzmir olduğu kaydedilen açıklamada, İstanbul'un nitelikli atık su arıtma tesisleri konusunda son sıralarda kaldığı belirtilerek, şöyle denildi:

"Ülkemizin en önemli sorunlardan biri olan altyapı eksiklikleri ve arıtma tesislerindeki yetersizlikler, ne yazık ki bugüne kadar tam olarak giderilememiştir. Bunun en önemli nedeni atık suyla ilgili bütüncül, planlı, tutarlı bir politika geliştirilmemiş olmasıdır. Ülkemizdeki atık su sorunu sadece arıtma tesisi inşaatı ile çözülememektedir. Atık suyun yönetimi sorunu, plansız, günü kurtarmayı hedefleyen alt yapı projeleri sonucunda ve işletilemeyen arıtma tesisleri nedeniyle kronikleşmektedir."

 TÜİK raporuna tepki

TÜİK verilerinin, atık suların evsel ya da endüstriyel kaynaklarını, bölgesel sınıflandırılmasını yansıtmadığına, mevcut atık su arıtma tesislerinin deşarj kaliteleri hakkında herhangi bir bilgi sunmadığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Deşarj edilen suyun içeriğinde kendini devam ettiren kirleticilerin parametre, miktar ve neden olduğu çevresel etkiler raporda yer almamaktadır. Bu nedenle yayımlanan rapor, ülkemizin çevresel sorunlarının çözümüne ışık tutacak ve durum analizi yapılmasını sağlayacak verilerden ziyade, yapılan inşaat oranına, tüketilen çimento, demir vb gibi inşaat malzemesi miktarına dair bilgiler verebilmektedir. Hiç kuşkusuz bu rapor, ülkemizde ciddi şekilde yaşanan yeraltı ve yer üstü su kirliliğinin çözümüne dönük bir rapor değildir.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası olarak; günü kurtarma politikaları yerine kısa, orta ve uzun vadeli halk yararına planları içeren çağdaş, bilimsel bir atık su ve su yönetiminin oluşturulması gerekliliğini bir kere daha vurgulamak isteriz."

Kaynak: ANKA > http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=319170

 

TOPLUMSAL  
BAYRAMSIZ KALMAK!!
HÜSEYİN BENEK

TOPLUMSAL  
TARIM ve HAYVANCILIKTA ÜRETİCİ SORUNLARI
M.Akif GÖKALP

TOPLUMSAL  
DİNİ, ANLAMADAN YAŞAMAK MÜMKÜNMÜ?!?
SITDIK FANİ

TOPLUMSAL  
ANAYASA SINIRI, SINIRIMIZDIR!!
FİKRİ ADİL

TOPLUMSAL  
CUMHURİYETİN YÜZÜ KADINLAR
Nevval SEVİNDİ

TARİH  
TÜRKLERİN TARİHDE YERİ ve ÖNEMİ
Tomris VAKANÜVİS

ŞİİR  
NORMALİ AŞMAK!
AHSEN'E SEVDALI

SİYASET  
CHP TARTIŞMANIN KEYFİLİĞİ
AYDIN FİKİRLİ

ÖNERİLER  
KİLO SORUNUMUZ SAGLIK SORUNUNA DÖNÜŞMESİN
DERMAN ABİ

GELECEK  
YAPAY ZEKA ve METAVERSE NEDİR?
Şahin KAHİN

Reklam

“Din lüzumlu bir müessesedir. Dinsiz milletlerin devamına imkân yoktur."

                                    M.Kemal Atatürk


Adrese Git
Sitemiz en iyi 1024 x 768 çözünürlükte ve Internet Explorer ile görüntülenir...
EpoxSoft